Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest efektem wejścia w życie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r ( Dz.U. 2021.1249 t.j) oraz towarzyszących jej regulacji prawa miejscowego.
Celem działania Zespołu jest koordynowanie systemu przeciwdziałania przemocy domowej na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego – w obszarze gminy. Zespół Interdyscyplinarny jest to grupa ludzi, specjalistów z różnych dziedzin, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie opiera się właśnie na takich zasadach. Wyznaczone w drodze porozumień zawartych między gminą, a podmiotami niosącymi pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie osoby spotykają się w celu nakreślenia sposobu, w jaki chcą działać i wykorzystywać swoje kompetencje, możliwości i zasoby w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Gminny Zespól Interdyscyplinarny integruje i koordynuje działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Do zadań Zespołu należy:
*diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie
*podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą
*inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie
*rozpowszechnianie informacji o instytucjach , osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym
*inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Jeśli w Twoim otoczeniu znajduje się rodzina lub osoba, której sytuacja życiowa zaniepokoiła Ciebie i uważasz, że członkowie tej rodziny potrzebują Naszej pomocy zgłoś to do Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzanach lub dzielnicowemu.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zapewnia:
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ GMINY DOBRZANY ul. STASZICA 1, 73-130 DOBRZANY TEL. 91 395 20 67
Głównym aktem prawnym regulującym kwestie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zasad postępowania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz zasad postępowania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie jest ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wraz z wejściem w życie – dnia 1 sierpnia 2010r.– nowelizacji tejże ustawy pojawiły się nowe obowiązki i wytyczne dla tworzenia gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Co to jest Niebieska Karta?
Do dnia 1 sierpnia 2010 roku możliwość realizacji procedury „Niebieskiej Karty” posiadały wyłącznie dwa podmioty: policja i pomoc społeczna. Od momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakładanie „Niebieskiej Karty” leży w kompetencjach pięciu podmiotów tj.: pomocy społecznej, policji, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia.
Jeśli w domu jesteś:
bity, kopany, okaleczany lub w inny sposób stosowana jest wobec Ciebie przemoc fizyczna;
straszony, poniżany, upokarzany, używane są wobec Ciebie wulgarne słowa;
zmuszany do uprawiania stosunków seksualnych;
finansowo uzależniony od swojego partnera, który nie pozwala Ci pracować albo nie daje pieniędzy na zaspokojenie najważniejszych potrzeb (np. jedzenie, ubranie), powinieneś zgłosić się do najbliższego komisariatu Policji lub OPS-u.
Czy istnieje obowiązek wypełnienia Niebieskiej Karty?
Policjantowi lub pracownikowi socjalnemu opowiedz o swoich problemach związanych z przemocą domową. Nie wstydź się i nie bój, osoby te zachowają w tajemnicy wszystko to, co im powiesz i pomogą rozwiązać Twoje problemy. Na podstawie uzyskanych od Ciebie informacji policjant lub pracownik socjalny wypełni specjalny formularz, nazywany Niebieską Kartą. Zgłoszenie przemocy domowej zawsze wiąże się z koniecznością wypełnienia Niebieskiej Karty. Pamiętaj, że wypełnienie Niebieskiej Karty ma Ci pomoc, dlatego masz prawo się tego domagać. Jeśli policjant albo pracownik socjalny jej nie wypełnia, upomnij się o to!
Jakie informacje muszę podać, aby Niebieska Karta została wypełniona?
Podczas wypełniania Niebieskiej Karty zostaniesz poproszony o podanie następujących informacji:
Twoje dane osobowe (imię, nazwisko);
Twój adres zamieszkania;
Jaki jest stosunek pokrewieństwa między Tobą, a sprawcą;
Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa;
Kontakt do Ciebie (najlepiej telefon);
Do tego musisz krótko opowiedzieć, co się wydarzyło. Powiedz, jak byłeś traktowany. Jeśli byłeś bity, pokaż lub chociaż opisz, jakie masz obrażenia. Zwróć uwagę, czy opisywane zajście zdarzyło się po raz pierwszy, czy też miało już miejsce wcześniej.
Czy wypełnienie Niebieskiej Karty zastępuje zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa?
Wypełnienie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Niebieska Karta dokumentuje sytuację, pokazuje skutki i stanowi ważny dowód w sprawie karnej, jednak jeżeli chcesz, aby sprawca został ukarany, potrzebne może być złożenie przez Ciebie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na Twoją szkodę, chyba że Policja lub prokurator zajmą się sprawą z własnej inicjatywy. Ponadto po wypełnieniu Niebieskiej Karty Twoja sytuacja będzie stale nadzorowana przez Policję i pracownika socjalnego.
Gdzie szukać pomocy:
Zespół Interdyscyplinarny
ul. Staszica 1 ( OPS Dobrzany )
73 – 130 Dobrzany
tel. 91 395 20 67
Gminny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia
Centrum Socjalne Caritas
ul. Zygmunta Krasińskiego 19
73 – 110 Stargard
tel. 91 578 08 43
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Centrum Socjalne Caritas
ul. Zygmunta Krasińskiego 19
73 – 110 Stargard
tel. 91 578 08 43
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Skarbowa 1
73 – 110 Stargard
tel. 91 480 49 38